O sztucznej inteligencji od dawna wiele się mówi, ale dopiero od niedawna mamy jej faktyczne przykłady w życiu. Jednym z nich jest choćby generowanie treści przez sztuczną inteligencję. Jak to działa i czy copywriterzy powinni myśleć o przebranżowieniu się? Sprawdźmy!

Treści generowane przez sztuczną inteligencję – jak to działa?

W sieci spokojnie znajdziesz co najmniej kilka darmowych generatorów tekstów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jak one działają? Zacznijmy od tego, że sztuczna inteligencja nie tworzy w dosłownym rozumieniu tego słowa, a jedynie przetwarza dane i na ich podstawie buduje nowe treści. Oznacza to, że im precyzyjniej zapiszemy temat tekstu, jaki chcemy uzyskać, słowa kluczowe czy nawet kilka zdań wstępu, tym wzrasta prawdopodobieństwo otrzymania poprawnego, wartościowego tekstu.

Sztuczna inteligencja bazuje na algorytmie GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3, oznaczający generatywny wstępnie wytrenowany transformator), nad którym pracuje, stale je rozwijając Agencja Badawcza OpenAI z San Francisco. Algorytm ten bazuje na milionach danych Common Crawl, książek oraz anglojęzycznej Wikipedii. Z anglojęzycznymi treściami radzi sobie znacznie lepiej niż z polskimi. Myślę, że nadrobienie tego to kwestia czasu.

Co potrafi algorytm GPT-3 i do czego można go wykorzystać?

Sztuczną inteligencję można wykorzystać do generowania każdego rodzaju treści. Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie lepiej poradzi sobie z krótszymi i lżejszymi tekstami niż z eksperckimi publikacjami. Algorytm można zastosować m.in. do tworzenia, np.:

 

  • generowania opisów reklam Google Ads, Facebook Ads i LinkedIn Ads,
  • tworzenia opisów produktów i podstron ofertowych,
  • pisania artykułów blogowych,
  • przygotowania metadanych SEO,
  • a także maili czy nawet ofert pracy.

Sztuczna inteligencja vs. rzeczywistość

Dość teorii! Jako eksperci od copywritingu przyjrzeliśmy się bliżej tekstom generowanym przez sztuczną inteligencję.

Poprosiliśmy  AI o artykuł na temat: „Jak masaż pleców pomaga pozbyć się bólu głowy”. Podaliśmy tylko tytuł i oto co otrzymaliśmy:

Jak masaż pleców pomaga pozbyć się bólu głowy

Masaż może również pomóc złagodzić bóle głowy. Możesz to zrobić z powodzeniem sam. Zacznij od delikatnego gładzenia okolicy czoła opuszkami palców przez kilka minut. Następnie kciukiem lub palcem wskazującym pomasuj skronie, gdzie zwykle koncentruje się ból. To powinno zająć kilka sekund. Kolejnym krokiem jest masowanie tych miejsc. Kolejnym krokiem jest kilkuminutowy masaż w okolicach czoła i skóry głowy. Rutyna kończy się 2-sekundowym uciskiem górnej potylicy.

Migreny można również leczyć skuteczną terapią mięśniowo-powięziową. Obejmuje obszar głowy i szyi, w tym mięśnie mimetyczne, mięśnie podpotyliczne i obręcz barkową. Zazwyczaj terapeuta usuwa najbardziej bolesne obszary mięśni, pracuje nad ich elastycznością i rozluźnia napięte ścięgna. Choroba występuje w obrębie powięzi głowy i szyi.

Masaż może pomóc zmniejszyć napięciowe bóle głowy

Masaż migrenowy jest również masażem relaksacyjnym. Doskonale redukuje stres i odprężenie, tym samym pośrednio łagodząc migreny. Masaż relaksacyjny to zazwyczaj masaż całego ciała lub tylko pleców, ramion i karku. Może to być masaż z użyciem olejków eterycznych, wykonywany stemplami lub przy relaksującej muzyce.

Właściwy masaż i praca powięziowa, zwłaszcza w obszarze barkowo-szyjnym, techniki czaszkowo-krzyżowe i relaksacyjne to skuteczne metody leczenia napięciowych bólów głowy. Trudno zdjąć czyjś stres, ale można spróbować zminimalizować jego skutki. Nie przepracowuj się!

Masaż może pomóc zredukować stres

Relaksujący masaż to doskonały sposób na odreagowanie stresu. Podczas operacji dbamy nie tylko o nasze mięśnie i stawy, ale także o naszą głowę – zdrowie psychiczne. Masaż pomaga zwalczyć objawy chronicznego napięcia, wycisza organizm i zmniejsza działanie hormonów stresujących. Dodatkowo masaż posiada:

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie stresu, ale nic tak nie działa jak masaż na każdy aspekt człowieka. Oddziałując na układ nerwowy człowieka, jest w stanie pozytywnie oddziaływać na wszystkie narządy i układy naszego organizmu. Ma niezliczone pozytywne skutki dla naszego ciała, umysłu i dobrego samopoczucia, oto tylko kilka z nich:

Sources

1.https://zdrowie.pzu.pl/poradnik-o-zdrowiu/szczegoly/Bol-glowy-jakie-domowe-rozwiazania-pomoga-zlagodzic-te-dolegliwosc

2.https://www.mobilemed.pl/bole-migrenowe-masaz-na-migrene/

3.https://www.mobilemed.pl/bole-migrenowe-masaz-na-migrene/

4.https://www.acusmed.pl/blog/napieciowy-bol-glowy/

5.https://graca-rogowiec.pl/aktualnosci/jak-niwelowac-stres-przy-pomocy-masazu-innowacyjne-techniki-relaksacyjne

6.https://www.mastell.pl/blog/masaz-leczniczy-kregoslupa-moze-zniwelowac-skutki-stresu-poprawic-samopoczucie

7.https://www.pexels.com/

Z racji tego, że nie czujemy się ekspertami w fizjoterapii poprosiliśmy o pomoc eksperta fizjoterapeutę z Rzeszowa, z wieloletnim stażem i praktyką – Sebastiana Fludera. Tak ocenił ten tekst:

„…Przeczytałem uważnie ten tekst kilka razy i powiem szczerze: póki co ten tekst nie za bardzo nadaje się do publikacji, ze względu na wiele błędów zarówno stylistycznych jak i merytorycznych. poniżej przedstawię kilka z nich:

Zazwyczaj terapeuta usuwa najbardziej bolesne obszary mięśni, pracuje nad ich elastycznością i rozluźnia napięte ścięgna. Choroba występuje w obrębie powięzi głowy i szyi.

Terapeuta nigdy nie usuwa mięśni. Kolejne zdanie potwierdza de facto to, co już było powiedziane wcześniej, nie do końca jest to spójne.

Właściwy masaż i praca powięziowa, zwłaszcza w obszarze barkowo-szyjnym, techniki czaszkowo-krzyżowe i relaksacyjne to skuteczne metody leczenia napięciowych bólów głowy. Trudno zdjąć czyjś stres, ale można spróbować zminimalizować jego skutki. Nie przepracowuj się!

Pierwsza część tego akapitu jest OK, a druga typowym sloganem reklamowym.

Relaksujący masaż to doskonały sposób na odreagowanie stresu. Podczas operacji dbamy nie tylko o nasze mięśnie i stawy, ale także o naszą głowę – zdrowie psychiczne. Masaż pomaga zwalczyć objawy chronicznego napięcia, wycisza organizm i zmniejsza działanie hormonów stresujących. Dodatkowo masaż posiada:

Pierwsze zdanie jest okej, drugie zdanie kompletne do wyrzucenia trzecie jest okej, a czwarte prowadzi donikąd.

Reasumując tekst mija się z prawdą i w mojej opinii, w takiej formie nie nadaje się do publikacji.”

Jakość tekstów sztucznej inteligencji w Polsce

Sztuczna inteligencja bazuje na anglojęzycznych danych. Zanim otrzymamy gotowy tekst mamy do czynienia z dwoma tłumaczeniami: pierwsze to tłumaczenie zapytania, drugie to tłumaczenie gotowego tekstu. Sama droga tłumaczeń rodzi wiele komplikacja i omyłek. Nie mówiąc już o samych danych. Niestety Internet pełen jest sprzecznych danych. „Plotka powtórzona 100 razy taje się prawdą”. Sztuczna inteligencja nie potrafi (jeszcze) weryfikować poprawności treści.

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla pracy copywritera?

Nie sądzę, przynajmniej jeszcze nie na tym etapie i nie w naszym kraju. Natomiast może być znacznym ułatwieniem pracy, np. podczas tworzenia wielu unikalnych opisów produktów, czy haseł reklamowych. Teksty wygenerowane przez sztuczną inteligencję wymagają weryfikacji przez człowieka, zarówno jeżeli chodzi o ich poprawność merytoryczną, jak i zwyczajne wodolejstwo, których niestety w artykułach blogowych jest sporo.

Czy teksty sztucznej inteligencji są bezpieczne?

W mediach głośnych echem odbiła się sprawa Siri, które na zapytanie związane ze skokiem z mostu podała najbliższe lokalizacje mostów… Twórcy algorytmu GTP-3 zabezpieczają go przed takimi „pomysłami”, jednak nigdy nie możemy mieć pewności czy są w stanie wszystko przewidzieć. Już dziś wiadomo, że zapytania związane ze zdrowiem odeślą nas do konsultacji z lekarzem, treści dla dorosłych czy niezgodne z prawem nie zobaczymy żadnych wyników. Jednak zdarzają się takie kwiatki jak choćby: „Zalety wypadków tramwajów we Wrocławiu”. Niegroźne, logiczne ale czy o to chodziło…

Tekst wygenerowany przez AI na temat wykolejeń tramwajów

Bezpłatne narzędzia wykorzystujące sztuczna inteligencję:

 

Autor: Joanna Sidor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porozmawiajmy o Twoim projekcie w naszym biurze lub u Ciebie!