Dawniej nasze babcie zapisywały swoje przemyślenia i wspomnienia w pamiętnikach. Wielu ludzi wciąż posługuje się tą formą kolekcjonowania myśli wartych uwiecznienia, ale jak to w dzisiejszych czasach bywa, pojawił się nowy, doskonalszy i przede wszystkim elektroniczny odpowiednik pamiętnika: blog.

Blog to narzędzie

Prowadzenie tradycyjnego pamiętnika to głównie pisanie do szuflady, jeżeli nie liczyć odbiorców w postaci wścibskiego rodzeństwa. Blog, jako nowoczesna alternatywa starej formuły, oferuje zupełnie inne możliwości. To już nie jedynie kolekcja wspomnień, ale profesjonalne narzędzie marketingowe: łatwe w obsłudze, dostępne dla szerokiego grona odbiorców, atrakcyjne w formie i darmowe.

Ponadto, to idealne miejsce do prowadzenia viral marketingu i marketingu szeptanego, co dodatkowo ułatwia dotarcie do pożądanej grupy odbiorczej i zwiększa rozpoznawalność. Istotną cechą tego sposobu komunikacji jest jego dwukierunkowość. Nadawca może otrzymać natychmiastowy feedback, co odróżnia blog od tradycyjnego przekazu reklamowego. Odbiorcy są zaangażowani w proces i przebywają na stronie ze swojej własnej woli, jak również samodzielnie sprawdzają aktualizacje i nowe wpisy. Ów czynnik dobrowolności jest nieoceniony w skutecznych działaniach promocyjnych.

Magiczne działanie

Popularność tę można tłumaczyć czynnikami takimi jak ludzka skłonność do podglądactwa, talent literacki autorów, przywiązanie do opowiadanych historii, które pochłania się jak serial telewizyjny. Potencjał tego medium został dostrzeżony przez rynek reklamy i marketingu. Skoro ludzie tyle czasu spędzają na pisaniu, czytaniu, bądź komentowaniu bloga, jest to świetne miejsce do przeprowadzenia akcji promocyjnych. Co najlepsze, niekiedy takie akcje mogą być niezauważalne, po kryjomu zaszczepiając ideę produktu/usługi wśród czytelników bloga. Stąd pojawiają się artykuły i wpisy promowane.

Popularnym trendem jest przesyłanie próbek produktów znanemu blogerowi, który w zamian opisuje ów produkt lub markę na swoim blogu, niejako mówiąc swoim odbiorcom: zobaczcie, to jest dobre. Produkt polecony przez osobę, którą lubimy i czujemy się w pewien sposób związani, jawi nam się jako coś lepszego i choć podświadomie wiemy o komercyjnych intencjach nadawcy, ulegamy tej sugestii.

Fastfood bloguje

Bez wątpienia blogi stają się coraz popularniejszym narzędziem marketingowym. Pozycjonowanie stron i content marketing odbywa się głównie dzięki wpisom na blogach tworzonych specjalnie na potrzeby kampanii. Przykładem wartym wspomnienia jest tu amerykańska sieć fast foodowa „Denny’s”, która osiągnęła niebywały sukces i wzrost popularności (a co za tym idzie i sprzedaży) dzięki prowadzeniu bloga na popularnej platformie Tumblr. Denny’s zręcznie wpasowało się w internetowe trendy interesujące ich grupę odbiorczą, czyli młodzież. Blog http://blog.dennys.com/ zaliczył ponad milion odwiedzin, a liczba ta stale rośnie.

Trzy proste powody

Skąd wziął się nieoczekiwany sukces Denny’s? Wpisy publikowane przez jadłodajnię spełniały trzy wymogi: nawiązywanie do zyskujących na popularności tematów, humor i stały kontakt ze społecznością. Dzięki temu, opiekunka bloga dostaje codziennie od 500 do 1000 wiadomości dziennie z pytaniami i fan artami (sztuką tworzoną przez fanów, której tematem jest dana marka). Stara się na każde z nich odpowiedzieć osobiście, co jest nie lada wyczynem. Wiele z tych odpowiedzi, niekiedy okraszonych sarkazmem lub ciętą ripostą, publikowanych jest na blogu i z uwagi na aspekt humorystyczny, podawane dalej przez Tumblr, lub inne media społecznościowe. W ten sposób realizuje się viral marketing, firma nie płaci za tę darmową reklamę ani grosza, a popularność rośnie.

Z szafy

Rosnącym zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się blogi modowe, prowadzone przez dziewczyny, które w kolejnych wpisach zamieszczają zdjęcia swoich stylizacji. Niektóre z nich skupiają się na odzieży za symboliczną złotówkę, inne wręcz przeciwnie.

Jeżeli taki blog zyska wystarczającą rozpoznawalność, z autorkami zaczynają kontaktować się firmy odzieżowe oraz kosmetyczne, przesyłając im wcześniej wspomniane próbki swoich wyrobów w zamian za wpis i dobre słowo. Korzyści są obopólne: firma ma swoją promocję, skupioną dokładnie na pożądanej grupie odbiorczej i na dodatek popartej słowem „eskperta”, a szafiarka (bo tak nazywa się autorki tych blogów) kolejne elementy do stylizacji za darmo. Moralność tego typu promocji jest kwestią sporną wśród odbiorców, ale nie można odmówić jej skuteczności.

Internetowe wpisy szafiarek to codzienna lektura wielu młodych dziewcząt i kobiet. Podobnym zainteresowaniem cieszą się internetowe dzienniki poświęcone makijażowi, dietom, pielęgnacji włosów itp. Czytelniczki lubią obserwować na bieżąco zmiany, którym podlegają autorki, np. proces odchudzania i zamieszczane w jego trakcie zdjęcia. Dodatkowo, posiadają zwykle rozbudowaną społeczność, która w komentarzach dzieli się poradami i przemyśleniami. Takie miejsce to podatny grunt dla marketingu szeptanego.

O blogach na blogu

Kolejnym rodzajem blogów cieszącym się sporą popularnością, są strony blogowe dotyczące technik marketingowych i reklamowych. Dla osób zainteresowanych e-marketingiem, sieć to naturalne miejsce w którym szukać będą świeżych nowinek i informacji na ten temat. Branża marketingowa, jak żadna inna jest bardzo skoncentrowana na śledzeniu nowych trendów i technik, by nadążać za konkurencją i nie pozostać w tyle.

Dodatkowo wymaga się od niej, by wręcz owe trendy przewidywała, lub kreowała sama. Wiąże się to z nieustanną analiza rynku. Jednym z miejsc pełnych inspiracji jest blog Pawła Tkaczyka (http://paweltkaczyk.com/pl/), cieszącego się sławą marketingowego guru. Autor publikuje na nim artykuły dotyczące marketingu, reklamy, social media i podobnych zagadnień, posługując się prostą stylistyką bez zbędnego rozpisywania się. Jednocześnie materiały bogate są w cenne wskazówki i trafne spostrzeżenia.

Co tak naprawdę nam daje?

Forma blogowa ułatwia śledzenie aktualności na interesujący nas temat na bieżąco, bez konieczności przekopywania się przez masę nie interesujących nas informacji, jak to często bywa na portalach internetowych. Prowadzenie bloga może być przyjemnością, ale może też przynieść wiele innych korzyści. Można dzięki niemu zarabiać, promować własną lub cudzą markę, zdobywać nowych odbiorców, a wszystko to w niewymuszony i przyjazny w odbiorze sposób.

W czasach, kiedy tradycyjna reklama coraz częściej postrzegana jest jako niepożądana i nachalna, strony blogowe stają się atrakcyjnym miejscem kontaktu z odbiorcami. Owi odbiorcy posiadają możliwość skomentowania i wyrażenia własnego zdania na temat publikowanych materiałów, co zaciera dystans pomiędzy nadawcą komunikatu, a adresatem. Dzięki temu, komunikacja staje się bardziej osobista i ludzka, czego nie można powiedzieć o tradycyjnym przekazie reklamowym.

Blogosfera ma ogromny potencjał, skrzętnie wykorzystywany w działaniach marketingowych, a jako narzędzie ciesząca się niesłabnącą popularnością. Nieocenioną zaletą bloga jest też to, że może go zacząć pisać właściwie każdy. Lecz przyciągnięcie do siebie i zainteresowanie dużej grupy odbiorców, to już zupełnie inna rzecz…

Porozmawiajmy o Twoim projekcie w naszym biurze lub u Ciebie!