W dzisiejszych czasach coraz częściej robi się zakupy przez Internet. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć biegania po sklepach, przeczesywania regałów, sterczenia w kolejkach i taszczenia zakupów. Wystarczy polegać na opisach towarów, które w wirtualnej rzeczywistości odgrywają rolę doradcy. A gdyby tak porównać, ile średnio zarabia doradca klienta w sklepie stacjonarnym, a jaką cenę trzeba zapłacić za opisy produktów?

Rola opisów produktów

Dokonując zakupów w sklepach internetowych, nie można dotknąć i realnie zobaczyć towarów, ani poradzić się sprzedawcy. Co prawda niektóre witryny oferują indywidualne konsultacje z ekspertem, jednak większość klientów dokonuje wyboru na podstawie zdjęcia oraz zamieszczonych pod nim informacji. Ważne zatem, aby prezentacja asortymentu nie była tylko przedstawieniem suchych faktów, ale dyskretną reklamą, zachęcającą konsumentów do zakupu.

Opisy produktów pełnią funkcję sprzedawcy. Można powiedzieć, że zastępują klientom zmysły. W jakich barwach opisany zostanie towar, w takich zobaczą go kupujący. Zadaniem opisów produktów jest uświadczenie potencjalnego nabywcy w przekonaniu, że nie może się obyć bez prezentowanej rzeczy. Poza informacjami o parametrach towarów opisy muszą zawierać wzmiankę o ich szczególnych właściwościach, wyróżniających daną markę z tysiąca innych. Ile kosztuje tak kompleksowa usługa? Cena opisów produktów zależy od ich jakości, a dobry opis to inwestycja w wyższą sprzedaż.

Od czego zależy stawka?

Cena opisów produktów jest zróżnicowana, w zależności od wybranego wariantu usługi. Najogólniej warianty te można podzielić ze względu na wartość merytoryczną tekstu oraz na liczbę zamówień. Inną cenę trzeba zapłacić za standardowe opisy produktów, inną za specjalistyczne, a jeszcze inną za perswazyjne. Stawka maleje wraz ze wzrostem liczby zleceń.

Istotną kwestią jest też to, do kogo kierowany jest tekst. Czy ma zwrócić na siebie uwagę wyszukiwarek, czy ludzi? A może jednych i drugich? To, czy copywriter wraz ze zleceniem otrzymuje materiał, czy też sam musi skompletować niezbędne do pisania dane, również rzutuje na wycenę jego pracy. Wreszcie wykształcenie, doświadczenie i oczekiwania piszącego mają ogromny wpływ na cenę opisów produktów. Zleceniobiorca z wieloletnim doświadczeniem w branży, po studiach specjalistycznych, cieszący się znakomitymi referencjami z pewnością będzie oczekiwał więcej od debiutującego amatora.

Cena opisów produktów

Nie jest tajemnicą, że każdy wykonawca ma swoje indywidualne ceny opisów produktów, uzależnione od czasu, jaki poświęci na wykonanie zlecenia oraz od poziomu jego trudności. Najczęstszym systemem rozliczeniowym jest stawka generowana dla liczby znaków ze spacjami, bądź bez spacji. Zdarzają się też zlecenia, których cena ustalana jest w stosunku do ilości słów bądź tekstów.

Standardowe opisy produktów, których treści zostają podane przez zleceniodawcę, kosztują średnio od 8 do 24 zł za tekst długości 500, bądź 1000 znaków ze spacjami. Za opis specjalistyczny, wymagający większego nakładu pracy od autora, trzeba zapłacić od 11 do 34 zł za tekst o długości od 600 do 1200 znaków ze spacjami. Perswazyjne opisy produktów, rzucające klientów na kolana, można nabyć od 12 do 44 zł za tekst długości od 1000 do 1500 znaków ze spacjami.

Powyższe ceny opisów produktów są średnimi zestawieniami wybranych ofert. Regułą jest, że im ambitniejszy i trafniejszy tekst, tym droższy. Oczywiście można dokonać zakupu po stawkach niszowych. Należy jednak zastanowić się, co jest bardziej opłacalne – tańsze opisy, czy wyższa sprzedaż?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie w naszym biurze lub u Ciebie!