Obraz to niekwestionowany król internetu. Wyraża więcej niż tysiąc słów i łatwo zapada w pamięć, bo oddziałuje na umysł ludzki wieloma bodźcami. Właśnie te prawidła od dawna wykorzystują twórcy reklam, zarówno tych emitowanych w telewizji, jaki tych dostępnych w Internecie. Jak zatem wykorzystać obraz do celów marketingowych w Internecie? Najlepiej jest użyć explainer video, czyli krótkich filmików, które w prosty sposób tłumaczą skomplikowane rzeczy. Sugeruje to już sama etymologia słowa „explainer” z ang. „to explain” – wyjaśniać, tłumaczyć. Oznacza to, że  proste i klarowne wytłumaczenie jest głównym powodem powstawania filmów tego rodzaju.

Co to jest explainer video?

To nic innego, jak animacja w formie krótkiego filmu charakteryzująca się prostą grafiką czytelną narracją, jasnym komunikatem oraz objaśnieniami krok po kroku, jak korzystać z serwisu bądź przedmiotu. W taki sposób przekazana treść, dzięki swojej uniwersalności, może łatwo dotrzeć do dużego grona odbiorców.

Za pomocą video można zaprezentować strategie biznesowe, prototypy, instrukcje obsługi  czy zastosowanie danego wyrobu. Wszystko po to, aby zainteresować i przyciągnąć na 2-3 minuty uwagę odbiorcy.

Przykład – film objaśniający działanie Twittera:

Explainer video jako forma marketingu internetowego

Tego typu krótkie filmy wideo to bez wątpienia jedna z najciekawszych form marketingu internetowego, ponieważ dzięki video klient nie musi dotykać oraz osobiście testować produktu, by sprawdzić jego właściwości. Oglądając film, prezentujący w atrakcyjny i przystępny sposób zastosowanie czy montaż jakiegoś przedmiotu, może z łatwością (bez pytania się ekspertów) zrozumieć i nabrać do niego przekonania. Ponadto to idealny sposób na uzupełnienie opisu firmy lub prezentacji produktu, co więcej pozwala on ukazać informacje, które nie są uchwytne w samej tylko formie graficznej lub pisemnej. Z krótkiego filmu można dowiedzieć się na przykład istotnych informacji o wielkości, rodzaju materiału, sposobu działania danego produktu lub portalu, jak i wiele innych rzeczy, których nie sposób umieścić w skróconym opisie w e-sklepie czy katalogu.

Przykład explainer video – film objaśniający działanie portalu Printerest

https://www.youtube.com/watch?v=1QkMOdW0Kyc

Warto też dodać, że explainer video stwarza okazję do ukazania usług bądź produktów danej firmy w szerszym kontekście przykładowo przez dostarczenie poradnikowej i fachowej wiedzy z danej dziedziny.

Explainer video to sposób na utrzymanie wzmożonej uwagi odbiorcy

Wydaje się, że explainer video najlepiej sprawdza się, gdy firma chce przyciągnąć uwagę klienta. Internautom wystarcza jedynie 15 sekund by podjąć decyzje o pozostaniu na danej stronie lub wyjściu z niej. Sposobem na przekonanie odbiorców do pozostania mogą być właśnie filmy, co potwierdziły wyniki ankiety przeprowadzonej w 2010 dla Google i Forbes’a. Z kolei sonda przeprowadzona dla Invado pokazała, że ponad 50 procent konsumentów kupiło dany produkt dopiero po obejrzeniu filmu promującego. Można zatem rzec, że explainer video zwiększa popularność danej firmy i sprzedaż jej produktów.

Główne korzyści wynikające z korzystania z explainer video

  • Obrazy pomagają zrozumieć świat; ich przejrzysty schemat lub projekt pozwala w łatwy sposób pojąc skomplikowane koncepcje.
  • Obrazy video redukują tzw. stres informacyjny, który pojawia się w momencie, gdy przetworzenie wszystkich odebranych informacji nie jest możliwe.
  • Explainer video mają za zadanie przekazać wiedzę w taki sposób, by odbiorca czuł przy tym odprężenie na poziomie estetycznym i merytorycznym, co z kolei może wywołać pozytywne emocje związane z daną firmą, produktem czy usługą.
  • Dobrze zrobiony film eksplanacyjny zwiększa sprzedaż, co chociażby można zmierzyć przez śledzenie liczby jego wyświetleń.
  • Stworzenie explainer video wymaga zebrania wiedzy i następnie wykrystalizowania z niej zwięzłego oraz przejrzystego przekazu.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie w naszym biurze lub u Ciebie!