Internet jest środowiskiem w którym wszelkiego rodzaju potrzeby klientów są od razu zauważalne. Dlatego znalezienie odpowiedzi na to jak je zaspokoić jest niezwykle ważnym aspektem. Do tego wszystkiego dochodzi coraz bardziej rosnąca świadomość konsumenta, na obecność i wpływ reklamy. Wynikiem tych składowych jest powstanie nowego wymiaru marketingu – marketingu treści.

Coś więcej niż reklama

Content marketing jest nowym rodzajem marketingu, którego podstawą ciągle jest przekazywanie treści reklamowych, jednak w tym przypadku chodzi o coś więcej. Content marketing czyli marketing treści opiera się na tworzeniu wartościowych przekazów, które skierowane są do sprecyzowanej grupy odbiorców. Oprócz przekazu reklamowego, istotne jest również coś ponadto. Załóżmy, że zaczynająca uprawiać sport kobieta chce zwiększyć swoje szanse na utratę wagi. Przeglądając strony internetowe o tej tematyce, natrafia na artykuł który jest odpowiedzią na jej wymagania. Artykuł traktuje o tym w jaki sposób wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia, przy użyciu przykładowego sprzętu. Reklamowany sprzęt jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientki. Jednak oprócz informacji o sprzęcie, zawarte są dane na temat tego jak poprawnie wykonywać ćwiczenia oraz jakich efektów można się spodziewać. W ten sposób klientka otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie, przy okazji dowiadując się o istnieniu sprzętu, który pomoże jej osiągnąć zamierzone efekty.

Innymi słowy marketing treści nie tylko przekazuje dane o usłudze lub produkcie, ale dostarcza również informacje na tematy, które interesują potencjalnego konsumenta.

Nie ukrywaj, a dawaj

Siła content marketingu tkwi w fakcie, iż dodatkowe informacje zawarte w odbieranych przez konsumentach przekazach są dla nich interesujące. Pozwalają na „zatrzymanie” się przy nich, na dokonanie analizy. W międzyczasie rośnie świadomość o danej firmie, marce i usłudze. Wartościowe treści, które towarzyszą odbieranym informacjom, podnoszą wartość reklamowanych produktów, tym samym kreując ich pozytywny wizerunek.

Oczywiście klient doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż treści, które są mu prezentowane mają wydźwięk reklamowy, jednak jest on dużo lepiej odbierany, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej reklamy. Hasła reklamowe typu „Kup już teraz!” lub „Takie promocje tylko u nas!” przechodzą do lamusa, głównie przez to, że posiadają negatywny wydźwięk. W dzisiejszych czasach nie wystarczy zachęcić klienta do kupna. Czasem należy mu uświadomić jego własną potrzebę, po czym zaprezentować sposób na jej zaspokojenie. Dlatego content marketing jest coraz bardziej popularny – nikt nie ukrywa iż jest to reklama. Jednak obok tej reklamy jest dla konsumenta coś wartościowego, co przyciąga jego uwagę i pozwala na jej lepszy odbiór.

Wszechobecny w sieci

Coraz bardziej zwraca się uwagę na siłę content marketingu, głównie ze względu na fakt, iż cechuje go nawiązanie z odbiorcą swego rodzaju więzi. Przede wszystkim może on występować poprzez wiele różnych kanałów: artykuły eksperckie, blogi, portale społecznościowe. Dzięki temu jego szansa na dotarcie do klienta wzrasta. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż często są to kanały dające szansę na wejście w interakcję z odbiorcą, poprzez komentowanie, dzielenie się tymi treściami, czy po prostu kliknięcie znacznika „Lubię to”. Te wszystkie aspekty tworzą możliwość dwustronnej wymiany zdań na dany temat. Dzięki temu konsument przestaje być jedynie odbiorcą – staje się kimś kto zabiera głos w sprawie, która przecież dotyczy również, a może przede wszystkim niego.

Budowanie relacji z klientem może w znacznym stopniu przełożyć się na tworzenie pozytywnego wizerunku, a ponadto w długofalowym działaniu, na podniesienie wyników sprzedaży firmy. Wszystko to niewielkim nakładem działań, które może prowadzić zarówno duża, jak i mała firma.

Warto więc dostrzec siłę content marketingu i wdrożyć go do działań reklamowych firmy.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie w naszym biurze lub u Ciebie!