Łamiemy tabu związane z menstruacją w pracy – Cykl Kariery

Nierówność na rynku pracy to wciąż ogromne wyzwanie, z którym muszą mierzyć się kobiety. Dyskryminacja, niższe wynagrodzenie, mniejsza możliwość awansu na stanowisko kierownicze czy menstruacja, która okazuje się ciągle być tematem tabu to problemy, z którymi mierzą się kobiety i inne osoby menstruujące każdego dnia.

Żyjemy w XXI wieku, a rozmowy na temat miesiączki nadal bywają krępujące. Kobiety oraz inne osoby menstruujące nie czują się swobodnie w miejscu pracy, mimo że menstruacja to naturalny, biologiczny proces, którego nikt nie powinien się wstydzić.

W walce o równość płci w każdym miejscu powstał program Cykl Kariery, który chce zwrócić uwagę przede wszystkim na podstawowe potrzeby kobiet. Na czym polega Cykl Kariery i dlaczego jest tak ważnym programem?

Czym dokładnie jest Cykl Kariery?

Cykl Kariery to ogólnopolski program stworzony przez Kulczyk Foundation, która wraz z Polską Radą Biznesu, Pracodawcami RP, Okresową Koalicją i Sukcesem Pisanym, Szminką chcą pomóc pracodawcom w stworzeniu przyjaznych miejsc pracy dla wszystkich pracowniczek i pracowników, bez względu na płeć. Jak zaznacza prezeska Kulczyk Foundation, Dominika Kulczyk Cykl Kariery to pierwszy krok do zmiany rzeczywistości w polskich firmach.

Menstruacja to naturalne zjawisko, które dotyczy niemal połowy społeczeństwa, a mimo to ciągle pozostaje tematem tabu, który ignorowany jest przez mężczyzn. Z danych zebranych przez Kulczyk Foundation wynika, że 73% kobiet chowa podpaskę lub tampon, idąc do toalety, 58% kobiet czuje się zawstydzonych, mając miesiączkę, a ponad połowa mężczyzn twierdzi, że niestosowne jest wspominanie o menstruacji w miejscu pracy. Czy te dane nie są przerażające? Tak naturalny proces, o którym się nie mówi i dla wielu jest wstydliwy, pokazuje, że nierówność, dyskryminacja czy brak akceptacji to problemy, które występują w wielu miejscach.

Dołączamy do programu Cykl Kariery

Jesteśmy agencją, której zależy na tym, aby każda osoba pracująca w naszej firmie, czuła się w niej swobodnie i aby w żaden sposób nie była ograniczona. Chcemy zapewnić naszym pracowniczkom i pracownikom możliwość pełnego rozwoju na każdym szczeblu zawodowej kariery. Nie zgadzamy się na to, aby menstruacja w jakikolwiek sposób, wykluczała, dyskryminowała czy upokarzała kobiety i inne osoby menstruujące.

Menstruacja to proces, o którym powinno mówić się głośno, w każdym miejscu. Dołączając do programu Cykl Kariery, chcemy szerzyć wiedzę na temat zdrowia menstruacyjnego i stworzyć miejsce przyjazne dla każdego. Dostęp do preferowanych i odpowiednich środków higienicznych, takich jak podpaski czy tampony, to jeden z elementów, na który decyduje się nasza firma. Dodatkowo chcemy zapewnić:

  • sprzyjające miejsce pracy, w którym temat miesiączki w żaden sposób nie jest piętnowany;
  • aby każda kobieta bez poczucia wstydu i skrępowania mogła mówić otwarcie o menstruacji i swoich potrzebach;
  • budowanie świadomości na temat zdrowia menstruacyjnego.

Wierzymy, że dzięki programowi Cykl Kariery menstruacja przestanie być tematem tabu, a kobiety i inne osoby menstruujące nie będą dyskryminowane, stygmatyzowane i upokarzane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porozmawiajmy o Twoim projekcie w naszym biurze lub u Ciebie!